Köha, nohu, kurguvalu, palavik

Enamasti on nende põhjuseks viirusinfektsioonid, mis antibiootikumravi ei vaja. Kui tekivad sümptomid nagu köha, nohu, kurguvalu, palavik, siis alusta kohe koduse raviga, kasutades käsimüügiravimeid (rögalahtisti, ninasprei, kurgusprei/imemistabletid, vajadusel palavikualandaja) ja koduseid ravivõtteid (näiteks jalavann, auruinhalatsioonid, tee, mesi, ingver, eeterlikud õlid).

Köha ja nöhu täielik paranemine võib võtta 2-4 nädalat, mõnel juhul kauemgi, kuid üldjuhul peaks enesetunne hakkama paranema pärast 5-7 päevast kodust ravi.


Arstlik läbivaatus on vajalik kui:

* nohuga kaasneb valu põskkoobastes ja otsmikupiirkonnas 

* vaatamata esmastele ravivõtetele esineb kõrvavalu pikemalt kui 2-3 päeva (esmane ravi - valuvaigisti, kõrvapõletik paraneb pooltel juhtudel iseenesest)

* palavik püsib üle 5 päeva või ei alane ravimite toimel           

* tekib silmade valgustundlikkus ja/või kuklakangestus         
 
* tekib hingamisraskus või vilistav hingamine 


Laste ägedad hingamisteede infektsioonid

Laste ägedate hingamisteede infektsioonide ravi põhimõtted (PDF-fail) leiad siit.Kõhulahtisus, oksendamine

Enamasti viirusest tingitud, sageli kaasneb ka palavik. Kõige olulisem on vältida vedelikupuudust – juua ohtralt näiteks kummeliteed, gaseerimata mineraalvett.

Piimatoodete tarbimine haiguse ajal on keelatud – halvendab seisundit!   

Söögi osas on soovitatav näiteks röstsai, riisipuder veega, puljong, näkileib, mustikakissell, banaan. Vältida tuleks praetud, vürtsikaid jms toiduaineid, mis võivad olla happelised ja raskesti seeditavad.

Kõhuvaevuste leevendamiseks võib kasutada Smecta ja Sorbex nimelisi käsimüügiravimeid. Soole mikrofloora taastamiseks on soovitav teha läbi probiootikumikuur (1-2 nädalat).


Arstlik läbivaatus on vajalik kui:
* väljaheites on veri     
     
* tegemist on imiku/väikelapsega, kelle vedeliku tasakaalu säilitamisega on raskusi (ei võta rinda, keeldub joogist).Imikute ja väikelapse toitumine

Nõuandeid imiku, s.t kuni üheaastase lapse toitmise kohta ning teavet toiduga ja toitmisega seotud vaevustest ja haigustest leiate siit.


Teised kasulikud juhised:

Väljakirjutatud retseptide kohta saate infot vaadata www.eesti.ee
(Sisse logides valige: E-teenused --> kodanikule --> retseptid)

Kui soovite tutvuda oma terviseandmetega (haigusloo väljavõtted, teostatud analüüsid/uuringud/vaktsineerimised), siis soovitame Teil vaadata aadressile: https://m.digilugu.ee/login
Andmed on seal olemas juhul, kui need on raviarsti poolt Teie digitaalsesse tervisekeskkonda edastatud.

Siit
leiate kirjalikke abivahendeid, mis sisaldavad infot protseduuriks/uuringuteks ettevalmistuse kohta, haigusest ja selle kulust ning prognoosist, ravist, järelravist, eneseabivõtetest. 

Võimlemisharjutused seljale, kaelale, jäsemetele, liigestele leiab siit.